Genel Müdürlüğümüz atıksu arıtma tesislerinde arıtılarak Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği Tablo 21.4 mertebesine getirilen suyun ikincil bir arıtıma tabii tutulmasıyla elde edilen geri kazanım suyu çalışmaları ilk olarak 2011 yılında Gebze İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi bünyesinde yapılmıştır.

Gebze AAT de yapılan ilk geri kazanım ünitesi yaklaşık 500 m3/gün kapasiteli olup, son çökeltim sonrası SKKY Tablo 21.4 kalitesindeki çıkış suyu, klor dozajı, basınçlı kum filtre, kartuş filtre ve boru tipi UV dezenfeksiyon ünitelerinden geçirilerek tesis içinde (saha ve dekantör temizlik, yeşil alan sulama vb.) ve TSE Gebze Kampüsü’nün yeşil alan sulamasında kullanılarak değerlendirilmiştir.

2013 yılsonu itibariyle geri kazanım projesi kapsamı genişletilerek, Kandıra Merkez ve Kandıra Cebeci İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri çıkışına hızlı kum filtresi olmaksızın kanal tipi UV dezenfeksiyon sistemlerinin inşası tamamlanmıştır. Kandıra Merkez AAT geri kazanım sistem kapasitesi 6000 m3/gün ile kapasitesi 9000 m3/gün olan Kandıra Cebeci geri kazanım ünitesi kalitesi iyileştirilen geri kazanım suyu Kandıra tesislerimizin tesis içi temizlik amaçlı ve yeşil alan sulamalarında kullanılmaya başlanmıştır.

2014 yılında ilimizde yaşanan kuraklıklar sebebiyle Sapanca Gölü’ nden Yuvacık Barajı’ nın beslenmesi, yeni kuyuların açılması, Namazgah Barajı’ nda su tutulmaya başlanması gibi önlemlerin yanı sıra geri kazanım suyunun yalnızca tesis içi kullanımda değil, ilimizde yüksek tüketimli abonelere de verilerek sanayide proses suyu olarak değerlendirilmesi fikri ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda Kullar ve Plajyolu Atıksu Arıtma Tesislerimiz de hızlı kum filtre, kanal tipi UV dezenfeksiyon ve klor dozajından oluşan 10.000 m3/gün kapasiteli geri kazanım sistemlerinin yapımı Kasım 2014 tarihi itibariyle tamamlanmıştır. Günümüz itibariyle, aralarında Park Bahçeler, Goodyear, Pirelli, Messer Aligaz, Entek, Federal Mogul, Koruma Klor, Shell Turcas’ın bulunduğu sanayicilerin abone işlemleri yapılmış olup geri kazanım suyu temini yapılmaktadır.

Sanayiciye su verilmeye başlanmasına eş zamanlı olarak, 2014 yılı içerisinde Gebze İleri Biyolojik AAT’ne 1200 m3/gün kapasiteli, klor dozajı, multimedya kum filtre, torba filtre, UV dezenfeksiyon ve ozonlama ünitelerinden oluşan ikinci bir geri kazanım sistemi kurulmuştur.
           
Ayrıca Sapanca Gölü’nden su kullanımını azaltmaya yönelik, TÜPRAŞ işbirliğiyle Türkiye’nin en büyük çevre projelerinden biri olan Körfez AAT. çıkışına 45.000 m3/gün kapasiteli kum filtre ve daha düşük kapasiteli UV dezenfeksiyon yapım işi tamamlanmış ve TÜPRAŞ’a su temini sağlanmıştır.
 
 
Geri Kazanım Ünitesi Adı Arıtma Yöntemi Kapasitesi ( m3/gün )
Cebeci A.A.T Geri Kazanım Ünitesi Ultraviyole Dezenfeksiyon 9.000
Kandıra A.A.T.  Geri Kazanım Ünitesi Ultraviyole Dezenfeksiyon 6.000
Kullar A.A.T Geri Kazanım Ünitesi Hızlı Kum filtresi + UV Dezenfeksiyon 10.000
Plajyolu A.A.T. Geri Kazanım Ünitesi Hızlı Kum Filtresi + UV Dezenfeksiyon 10.000
Körfez A.A.T. Geri Kazanım Ünitesi Hızlı Kum Filtresi + UV Dezenfeksiyon 45.000 ( Hızlı Kum Filtresi )
(10.000  UV Dezenfeksiyon )
Gebze A.A.T. Geri Kazanım Ünitesi Hızlı Kum Filtresi + Uv Dezenfeksiyon 2.000
Cumaköy M.A.A.T. Geri Kazanım Ünitesi Hızlı Kum Filtresi + Uv Dezenfeksiyon 1.000
Umuttepe M.A.A.T. Geri Kazanım Ünitesi Hızlı Kum Filtresi + Uv Dezenfeksiyon 1.000
Akmeşe M.A.A.T. Geri Kazanım Ünitesi Uv Dezenfeksiyon 300